zamknij pasek
Stowarzyszone: ZigBee.pl | Peraverde.eu | Edia.pl

Energia elektryczna w domu

Elektryczność jest obecnie równie ważna jak żywność i woda. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, niech przypomni sobie moment, w którym nieoczekiwanie "zabrakło"" prądu a potem nie było go parę minut ... godzin lub, o zgrozo - parę dni ... To proste - przyzwyczailiśmy się do elektryczności jak do powietrza. Trudność polega na tym, że musimy za nią płacić i nie jest ona, jak powietrze - bezpłatna. Skłania nas to do poszukiwań metod i sposobów ułatwiających kontrolę nad tym kluczowym elementem naszego życia.

 

Uwielbiamy korzystać z urządzeń, które oszczędzają czas, wszechstronnie dbają o komfort i zapewniają nam rozrywkę. Główni pożeracze elektryczności to lodówka, telewizor i oświetlenie.

 

Specyfika pracy lodówki tzn. praca 24 h/dobę zasadniczo uniemożliwia stosowanie radykalnych cięć ale możemy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne jak zużycie energii, szczelność cieplną lub inaczej czas utrzymania temperatury przy braku zasilania i np. obecność urządzeń reagujących na zbyt długie pozostawienie otwartych drzwi. Trudno powiedzieć czy i kiedy przyszłość przyniesie radykalne polepszenie sprawności tego urządzenia.

 

Znacznie bardziej obiecującym medium jest ekran telewizyjny, którego ciągły i dynamiczny rozwój powoduje sukcesywne zmniejszanie ilości potrzebnej mu energii. Będące w natarciu, nowoczesne techniki wyświetlania obrazu stają się coraz oszczędniejsze i potrzebują coraz mniej drogocennego prądu. Niewątpliwą rewolucję stanowią wyświetlacze wymagające zasilania wyłącznie do zmiany pokazywanych treści. Pewne utrudnienie w oszczędzaniu stanowi ciągły wzrost ilości i rozmiarów potrzebnych nam ekranów i ekraników, które już teraz mogą na nas czekać praktycznie, w każdym pomieszczeniu.

 

Trzecią grupą odpowiedzialną za komfort naszego życia jest oświetlenie, które dba zarówno o wygodę pracy jak i wypoczynku. Po zmroku, lub tam gdzie kończy się naturalne światło zaczyna się czas oświetlenia sztucznego. Czasy żarówki odchodzą do lamusa a w to miejsce pojawiają się nowe źródła od świetlówek, przez świetlówki kompaktowe aż po oświetlenie LED.